Posuzování vlivů na životní prostředí – zahájení zjišťovacího řízení k záměru „Výstavby paralelní dráhy na letišti Praha Ruzyně“

17. 10. 2005
Rada
Číslo usnesení: UR 658/2005

RADA městské části Praha 13

I.     bere  na  vědomí

předloženou dokumentaci, řešící záměr výstavby nové paralelní vzletové a přistávací dráhy RWY 06R/24L na mezinárodním  letišti  Praha – Ruzyně  včetně  potřebných  pojezdových  drah  pro spojení  se severním a jižním odbavovacím areálem.

Výstavbou paralelní dráhy RWY 06R/24/L se změní distribuce akustické energie a dojde ke snížení počtu obyvatel vystavených hluku z leteckého provozu. Provozem nové dráhy dojde ke snížení počtu pohybů na dráze RWY 13/31 v obou provozních směrech a tím se výrazně sníží hluková zátěž, v denní i noční době, nad lokalitami Ruzyně, Bílá Hora, Fialka, Řepy, Motol, Stodůlky a Butovice. K tomuto stavu je nezbytné, aby byla přijata všechna opatření popsaná v „Oznámení hodnocení vlivů na životní prostředí“. V případě, že do roku 2010 nebude záměr uskutečněn a dojde nad územím Praha 13 k nárůstu leteckého provozu, čímž se podstatně zvýší i hladina hluku, bude po provozovateli letiště Praha-Ruzyně požadováno zainvestování zvukoizolačních opatřeních na objektech v lokalitách Stodůlky a Butovice,  Praha13.

II.       souhlasí

se záměrem výstavby paralelní dráhy na letišti Praha Ruzyně za těchto podmínek :

1. zdokumentování nárůstu frekvence návazné dopravy na letiště a napojení na MHD, zejména trasy B metra

2. prokázání snížení hlukové zátěže a zátěže spadu spalin na dráze RWY  13/31 při  výstavbě paralelní dráhy

3. vypracování studie na kompenzační opatření pro občany Prahy 13 při nárůstu  návazné dopravy

4. řešení kompenzací v případě překročení hlukového limitu

5. prověření platnosti, resp. přehodnocení tzv. pásma hygienické ochrany

III.  Ukládá

Starostovi

T: 31.10.05

odeslat stanovisko Rady MČ Praha 13 na Ministerstvo životního prostředí, odbor posuzování vlivů na životní prostředí a IPPC