První komunitní zahrada v Praze 13

Nenechte si ujít
Komunitní zahrada předání šeku (5)

Pozemek o rozloze 2500 mje součástí pozemku Základní školy Janského, jehož úpravu radnice zafinancovala investicí ve výši 2 milionů Kč.

„Tento pozemek je dost veliký pro všechny zájemce o komunitní zahradničení. Děkuji všem, kteří se na přípravě a provozu zahrady podíleli a podílejí. Tak veliký zájem veřejnosti nás velmi těší a věřím, že první komunitní zahrada na třináctce bude úspěšně fungovat.“ řekl

Komunitní zahrada vznikla na nevyužívaném pozemku jedné z místních škol. Městská část připravila projekt a zajistila úpravy celého prostoru tak, aby komunita mohla po předání ihned začít pěstovat. „Celý pozemek bylo nutné vyčistit od starých keřů a náletů, navézt dostatečné množství zeminy, vybudovat chodníky, a nakonec naistalovat vyvýšené záhony a potřebné zázemí. Se vznikající komunitou jsme otevřeně diskutovali postup prací a na základě jejich připomínek došlo i na některé úpravy. Založit komunitu nebylo jednoduché, jsem velmi rád, že se vše podařilo a zahrada Prokopka již zahájila provoz i první volnočasové aktivity,“ dodal starosta při předání symbolického šeku na dotační podporu.“

Komunitní zahrada Prokopka poskytuje zapojené skupině obyvatel prostor pro společné pěstování především zeleniny, ovoce, bylinek a vytváří zde funkční místo pro odpočinek a sousedské setkávání.

Komunita bude rozhodovat o dalších krocích

Kam přesně budou umístěny lavičky, posezení, ohniště či pískoviště je již na rozhodnutí těch, kteří se na užívání a provozu komunitní zahrady podílejí. Městská část pro komunitu zajistila i odborné poradenství, společensky prospěšný podnik Kokoza pomáhal místní komunitě v prvních krocích s organizací provozu zahrady, nastavení prvotních pravidel a je k dispozici poradit i v letošním roce.