Motolská nemocnice je naší vlajkovou lodí

Praha13
Nenechte si ujít

Rozhovor s ředitelem Fakultní nemocnice v Motole JUDr. Ing. Miloslavem Ludvíkem, MBA

Pane řediteli, jak hodnotíte aktuální situaci ohledně koronaviru?

Blížíme se pravděpodobně ke špičce epidemie, budeme všichni doufat, že to bude vrchol té vlny, protože teď už přibývají nemocní řádově prakticky po stovkách. Takže uvidíme, kde se to zastaví a jestli ta opatření, která byla přijata, se uchytí a ta křivka se dostatečně zploští. Tak aby nebylo tolik ohrožených lidí.

Jak je motolská nemocnice připravená, jaká přijala opatření?

Díky tomu, že jsme největší české zdravotnické zařízení, které dnes tvoří zároveň zálohu pro celou Prahu 5 a Prahu 13, máme připraveno dvacet lůžek pro takzvané těžké ventilované pacienty. To jsou ti, které v těchto dnech vídáme na záběrech z Itálie. Ti, kteří čekají na ventilátor. U nás by právě díky tomu ta situace takhle vypadat neměla. Dalších čtyřicet lůžek máme pro pacienty, kteří potřebují takzvanou oxygenoterapii, což v praxi znamená, že pacient má na sobě takovou průhlednou masku, přes kterou dostává kyslík, čili to je podpora dýchání. Dále pak máme vyčleněny ještě speciální operační sály a další jednotky pro případ, že by se někomu něco stalo – zlomil si nohu, měl náhlou příhodu břišní nebo by třeba žena začala rodit a zároveň by se ukázalo, že je pozitivní na koronavirus… Vše je připraveno tak, abychom se o toho pacienta dokázali řádně postarat.

Co kdyby se například v jednom z covidových týmů některý zdravotník nakazil? Jste připraveni i na takovou situaci?

My jsme tyto týmy rozdělili na několik částí, takže část zaměstnanců dnes čeká doma, část je v práci. V případě, že by taková situace nastala, tak je budeme prostě střídat. Zároveň je naší absolutní prioritou ty lidi nepřetížit, protože jak se ukazuje právě například v Itálii, ve Francii, ve Španělsku nebo ve Velké Británii, tak největším problémem je přetížení zdravotníků. Ti jsou potom unavení, dělají chyby a v podstatě to nevede k ničemu. Naším absolutním cílem je nepřetěžovat zdravotníky, aby mohli pracovat v tom nejvyšším nasazení. Snažíme se jim vytvořit maximálně dobré podmínky, počínaje hlídáním dětí, přes možnost ubytování v rámci nemocnice, pokud se bojí, že by se mohli nakazit jejich blízcí, až po zajištění nákupů a tak podobně. Pacienti jsou pro nás prioritou, a proto pro nás musí být prioritou i naši zaměstnanci. Bez zdravotníků se pacienti prostě neobejdou.

Co byste vzkázal občanům Prahy 13?

Spousta našich zdravotníků bydlí v Praze 13 – pomáhejte lidem, o kterých víte, že pracují v nemocnici, podporujte nás, protože to vypadá, že Motol bude tou bitevní lodí, která by v Česku měla pomoci zastavit šíření téhle infekční invaze.

vyzaduji