Letní třídicí speciál PSAS – jak třídit v přírodě, u vody nebo u grilu

Občané

Jak třídit v přírodě, u vody nebo u grilu? Poradí letní speciál Pražských služeb

Třídění odpadu je zákonná povinnost, ale i radost. Stačí se držet několika základních pravidel a vědět, co kam skutečně patří. Pomoci mohou shodné symboly na obalech i na popelnicích. Tím nejpodstatnějším ovšem zůstává nutnost separovat všechno dále použitelné, zpracovatelné a recyklovatelné. Do směsného komunálního odpadu pak, stejně jako do malých pouličních košů v parku i ve městě, vyhazovat jen to nezbytně nutné. Pojďme se podívat na to, jak správně třídit odpad v Praze a nechybovat při tom.

PLASTY + NÁPOJOVÉ KARTONY (MULTIKOMODITNÍ SBĚR)

Pravidelný pitný režim i letní ochlazení jdou často ruku v ruce s plasty. Ať už jsou to lahve od nápojů, kelímky od jogurtů, obaly od nanuků či opalovacích krémů, rozprašovače s hydratační vodou a podobná kosmetika, případně mikrotenové sáčky na ovoce, zeleninu nebo sušenky, všechno to patří sešlápnuté do stejné žluté nádoby. Stejně tak je tomu s prázdnými a pečlivě rozloženými nápojovými kartony a tetrapaky od mléka, džusu, vína a podobně. Nic z toho netřeba vymývat. „Naopak do těchto popelnic neházejte olejem, barvami, ředidly, chemikáliemi či zbytky jídel silně znečištěné obaly. V žádném případě pak ani nedojedené jídlo v krabičce na oběd nebo nedopité tekutiny. Mohou totiž znečistit vytříděný odpad a zkomplikovat recyklaci, případně poškodit techniku,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. Polámaný zahradní nábytek z umělé hmoty a objemný odpad obecně je lepší odvézt na sběrný dvůr, protože ho není možné umístit jen tak k popelnicím ani přímo do nich.

PAPÍR

Pokreslený, popsaný a potištěný papír by měl skončit v modrém kontejneru. Stejně jako sešity a otrhané knihy, včerejší noviny, staré akční letáky, časopisy nebo krabičky od zubní pasty, krému, nového mobilního telefonu, krabice od televizoru, skříně a tak dále. Vždy sešlápnuté, rozložené nebo nařezané. „Do té samé nádoby patří i plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru, které dříve končívaly ve směsi,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí společnosti a dodává: „Do papíru ale prosím neházejte například posmrkané kapesníky po letní nemoci z klimatizace, použité hygienické potřeby ani mastné krabice od pizzy nebo vlhké podtácky po grilovaných klobásách a nakládaných sýrech. Pro další recyklaci jsou zcela nevhodné.“

SKLO

Prázdné lahve hoďte do popelnic na sklo. Podobně jako sklenice od okurek, kečupu, marmelád i zavařenin. Vymývat je nemusíte a nevadí ani víčka. Jen dejte pozor na střepy. Jedná-li se o zálohované obaly, jistě dobře víte, jak s nimi naložit. Do popelnic na sklo pak určitě nedávejte keramiku, porcelán, autosklo, zrcadla ani varné a laboratorní sklo, drátěné sklo nebo sklokeramiku. Tyto materiály můžete s klidem odevzdat na sběrném dvoře.

KOV

Další letní stálicí jsou nápojové plechovky z hliníku i ze železa. V obou případech se s nimi rozlučte samozřejmě po sešlápnutí nebo zmačkání u šedých popelnic na kov. Patří do nich i prázdné konzervy, alobal, kovové tuby, zátky, víčka, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobný odpad z kovu. Naopak sem nevyhazujte kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tento odpad vezměte raději na sběrný dvůr, případně do některého z míst zpětného odběru.

Každý se tu a tam splete. Je to naprosto přirozené a lidské. Navíc se mohou některé zažité zvyklosti v čase změnit, jako například správné třídění papírových plat a boxů od vajec. Právě proto připravují Pražské služby pravidelně různé kampaně, třídicí kvízy či takovéto speciály, grafiky a videa, aby zábavnou formou připomněly, co kam vyhazovat. „Kdybyste přesto znejistěli, podívejte se na obal. Velmi často na něm bývají recyklační symboly s instrukcemi, shodné najdete i na popelnicích a snadno se podle toho zorientujete,“ uzavírá Komarnický.

Podstatné je si také uvědomit, že všichni máme zákonnou povinnost třídit. Vyhazovat vše jen do směsného komunálního odpadu skutečně není správné řešení. Ani venku v přírodě nebo ve městě by na to lidé neměli zapomínat. Nic, co se dá vytřídit, by nemělo končit ani v malých pouličních koších. „Nejbližší veřejné stanoviště barevných kontejnerů najdete snadno a rychle přes mobilní aplikaci Moje Praha nebo webovou aplikaci odpady.mojepraha.eu, včetně frekvence svozu, konkrétních plánovaných svozových dní a dalších užitečných informací,“ připomíná náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková. Čím více toho společně vyseparujeme, tím více pomáháme šetřit přírodu. Třídění a následná recyklace významně přispívají k redukci vzniku odpadu, těžby i využívání nových surovin, zároveň pomáhají chránit přírodní zdroje a v neposlední řadě snižují emise skleníkových plynů.