Městská část Praha 13 připravila naučnou stezku po svém území. V historických, přírodních i moderních urbanizovaných lokalitách je rozmístěno 13 dřevěných sloupků s QR-kódy, které odkazují k informačním článkům na webu MČ Praha 13. Naučnou stezku navrhli studenti v rámci každoročního Ideathonu Prahy 13.
„Městská část Praha 13 je rozsáhlé území, které dnes většina lidí vnímá jako rozsáhlé sídliště, ale původně se jedná o starobylou zemědělskou krajinu s usedlostmi známými již ve 13. století. Tato kombinace geohry a turistické poznávací stezky, je nový způsob, jak lze naši městskou část poznat o trochu lépe,“ řekl starosta David Vodrážka a dodal: „Děkuji touto cestou studentům, kteří se Ideathonů účastní a přinášení tak nové podněty.“
„Podnět ke vzniku přinesli účastníci Ideathonu Prahy 13, který se v Praze 13 koná pravidelně a radnice tak dává prostor studentům realizovat nové projekty a zlepšovat život v městské části. Trasa je určena pro středně zdatné turisty, s jistými omezeními je možné ji projet i s terénním kočárkem. Na kole ji lze projet také, ale to spíše nedoporučujeme. Pěší turistika je nejodpočinkovější a nejkrásnější činnost, kterou v přírodě můžete podnikat. Když chceme krajinu i město poznat do nejmenších detailů, musíme ji projít pěšky,“ doplnila místostarostka Marcela Plesníková.
Stezka Vás zavede ke 13 důležitým místům v městské části Praha 13. Na webových stránkách je přehled míst, včetně zajímavých informací o třinácti lokalitách. Jednotlivé lokace je možné navštívit postupně, zvlášť nebo také lze hru pojmout jako rodinný či školní výlet o délce asi 17 km. Území městské části je velmi členité. Z jihu je ohraničena Prokopským a Dalejským údolím a ze severu parkem Háje – Vidoule. Na západě navazuje kulturní zemědělská krajina Českého krasu a na východě navazují čtvrti Radlice a Jinonice. Městskou částí protéká Prokopský potok, který tvoří pomyslnou zelenou páteř s retenčními nádržemi. Bytové komplexy Nové Butovice, Lužiny, Stodůlky a Velká Ohrada byly zasazeny mezi staré osady, které si mnohde zachovaly svou původní tvář. Při rodinném nebo školním výletě se děti mohou naučit pracovat s papírovou mapou v terénu. Pro učitele může být hra inspirací k dalším výukovým programům prvouky, zeměpisu, přírodopisu nebo občanské nauky. Co na cestu potřebujete? Skener QR-kódů v mobilním telefonu, papírovou turistickou mapu nebo mapu v aplikaci mobilu, vhodné oblečení a obuv i do přírody, svačinu a především dobrou náladu.
Trasa není nijak značená, je potřeba použít vlastní papírovou mapu nebo některou z aplikací v chytrém mobilu a najít si vlastní cestu. Cílem je navštívit všech 13 stanovišť a seznámit se s jejich historií i současností:
- Okolí stanice metra Nové Butovice, Trifot, Centrum fotografie
- Hemrovy skály, Prokopské a Dalejské údolí
- Arboretum Albrechtův vrch, sopky, meandry, Asuán
- Centrální park Prahy 13, vodní plochy, umělecká díla, sport, kultura
- KD Mlejn jako kulturní centrum Prahy 13
- Prameniště Prokopského potoka, Panská zahrada
- Kostel sv. Jakuba Staršího, historie Stodůlek
- Západní město, Britská čtvrť
- Krteň, Chaby, památná lípa, královská cesta
- Třebonice
- Údolí a prameniště Motolského potoka
- Hájčí dvůr, Kaple sv. kříže, PP Háje
- Sluneční náměstí, radnice, Komunitní centrum sv. Prokopa, historie Jihozápadního města
Nápad na vznik Křížem krážem Prahou 13 představil tým Robomeow, který se zúčastnil Ideathonu Prahy 13. Tříčlenné týmy spolu s odborníky využívají své kolektivní znalosti a kreativitu k nalezení inovativních řešení pro městskou část Soutěžní tým Robomeow (Maksym Shcherban, Olena Demchenko) načrtnul hrubý rámec projektu „Křížem krážem Prahou 13“, který zaměstnanci radnice dopracovali a zrealizovali.