V základních školách Prahy 13 probíhá unikátní kurz pro pedagogy – Agresor ve škole, během tří hodin se učitelé seznámí s praktickými radami z oblasti sebeobrany a jak zajistit školní třídu i celou budovu v případě krizové situace. Jak chytit útočníkovi zbraň, aby se znovu nenabila, nebo jak se zabarikádovat ve třídě? Pedagogové a další zaměstnanci základních škol se ve specializovaných kurzech učí, jak se zachovat, když se u nich objeví útočník se zbraní v ruce.
„Projekt podporuje bezpečnost ve školách a pomáhá všem pedagogům a následně i dětem cítit se více připraveni na krizové situace. V dnešní době již bohužel nemůžeme říkat, že se taková situace u nás nemůže stát, a proto jsme pro všechny zaměstnance našich deseti základních škol kurz rádi zorganizovali. Věřím, že je lepší být připraven a vědět, jak se v krizových situacích zachovat,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.
Tříhodinový blok školení pro pedagogy vede Pavel Černý, bývalý dlouholetý policejní instruktor, který se dnes specializuje na projekty zabezpečení škol. V rámci kurzu si učitelé vyzkoušejí třeba i to, jak zatarasit dveře lavicemi a židlemi a jak se poté společně uchýlit do rohu třídy, kam útočník se zbraní skrz dveře nedostřelí. Získají cenné rady, jak postupovat v krizové situaci, aby v případě rizikové situace měly potřebné znalosti, jak nejlépe postupovat a minimalizovat tragické následky.
„Školení zahrnuje teoretickou i praktickou část, která se týká bezpečnostních a organizačních aspektů pro celé vedení školy a pedagogického personálu. Důležitou otázkou jsou předchozí preventivní kroky, možnosti zabezpečení objektu školy a teorie základních postupů a opatření k řešení krajně mimořádné situace. Nedílnou součástí prevence je znalost zdravotní pomoci, plán evakuace nebo řízení krizové komunikace,“ doplnila Marcela Plesníková, místostarostka Prahy 13.