MATRICE ZNAKU ořez 60x65 px Tisková zpráva
6. 9. 2018

Ke třem vybraným dětským hřištím v Praze 13 budou instalovány bezpečnostní hodiny. Děti na nich uvidí přesný čas a díky speciálnímu tlačítku, které je napojeno na centrálu městské policie, mohou v případě pocitu ohrožení přivolat pomoc. Hodiny dodává sdružení „Přijdu včas“. Praha 13 se tak připojila k několika městům a obcím, ve kterých už byly hodiny zprovozněny.

Jedny ze tří hodin byly instalovány v Centrálním parku u Kuželkárny v bezprostřední blízkosti frekventovaného dětského hřiště. Do provozu je 5. září slavnostně uvedl starosta Prahy 13 David Vodrážka, ke kterému se připojila organizátorka projektu Jana Kostelníková. Patronem celého projektu je generál Hynek Blaško, jehož tragický životní příběh byl hlavní inspirací, proč projekt „Přijdu včas“ spatřil světlo světa.

Děti často chodí pozdě domů jednoduše proto, že neví, kolik je hodin. I v době mobilních telefonů se nejednomu rodiči přihodilo, že s nervozitou očekával příchod svého potomka, který se opozdil. Mobil nemusí být vždy k dispozici, může být vybitý nebo si dítě drahý přístroj s sebou ven nebere. Instalace hodin k dětským hřištím tento problém vyřeší. Může se stát, že děti se při pobytu bez rodičů venku setkají s člověkem, který to s nimi nemusí myslet dobře nebo se dostanou do jiné nepříjemné situace, která si vyžádá zásah dospělého. Proto byl na hodiny nainstalován hlásič, který se při stisknutí nouzového tlačítka propojí s dispečinkem místní městské policie. Policisté mohou tedy bezprostředně a rychle přispěchat na pomoc.

Tuto výhodu velmi oceňuje a vyzdvihuje generál Hynek Blaško, kterého před deseti lety postihl tragický osud. Jeho tehdy osmiletého syna odvedl právě z dětského hřiště pedofil, později byl malý Jakub nalezen mrtev. „Kdyby tehdy lidé, kterým byl člověk pohybující se na dětském hřišti podezřelý, zalarmovali policii, mohl můj syn žít. Není nic jednoduššího, než v případě podezření zmáčknout bezpečnostní tlačítko na hodinách. Proto i vy, děti, neváhejte, a pokud se budete cítit v ohrožení, přivolejte si díky těmto hodinám policii,“ nabádal generál Blaško přítomné děti ze FZŠ Brdičkova, které slavnostnímu uvedení do provozu přihlížely.

„Jsem rád, že se Praha 13 stala partnerem projektu, který se zaměřuje na bezpečnost našich nejmenších. Nikdo z nás nemůže ani tušit, jak bolestná může být ztráta dítěte. Proto považuji investici do těchto bezpečnostních hodin za skvělý nápad.Věřím, že děti se budou podle hodin orientovat a nikdy nenechají své rodiče čekat v nepříjemném nevědomí, zda se jim něco špatného nestalo,“ řekl k instalaci hodin starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Eva Libigerová
tisková mluvčí Prahy 13

Telefon: 235 011 217, Fax: 235 514 661, E-mail: libigerovae[zavináč]p13[tečka]mepnet[tečka]cz

pvč