Městská část Praha 13 
www.praha13.cz
MATRICE ZNAKU ořez 60x65 px Tisková zpráva
 5. 6. 2018


Ideathon – první dvoudenní maraton myšlenek a nápadů na zlepšení fungování městské části. Praha 13 dala prostor organizaci Ideathonu, který probíhal v kulturním domě Mlejn od pátku 1. června do soboty 2. června.

Co si vlastně představit pod pojmem Ideathon? Název vzniknul spojením anglického slovíčka idea (nápad) a maraton. Akce probíhala za účasti několika desítek soutěžících, kteří vytvořili tříčlenná družstva.  Hlavním cílem bylo za 24 hodin vymyslet efektivní řešení vybraných problémů, se kterými se městská část potýká. Účastníci byli zavřeni v jedné místnosti, která tvořila základnu celého Ideathonu. Samozřejmě mohli tuto místnost v průběhu akce libovolně opouštět.

Téměř dvě desítky přihlášených účastníků z celé Prahy vymýšleli v kulturním domě Mlejn koncepty řešení těch nejpalčivějších otázek Prahy 13, které následně prezentovali před odbornou porotou. Zastupitelé městské části a vybraní odborníci z řad veřejnosti posoudili nápady z pohledu realizovatelnosti, inovativnosti a celkového přínosu pro město. Jednotlivé týmy měly předem určená témata, na nichž pracovali. Stanovili jsme pro ně tři výzvy, které v současnosti hýbou Prahou 13 – parkování, doprava a kvalita životního prostředí.

Zvítězil nápad týmu s příznačným názvem „Stop vajglům“. Tým prezentoval nápad, jak zábavnou formou přesvědčit kuřáky, aby nedopalky od cigaret vhazovali do popelníku a ne na zem. Vytvořili prototyp venkovního popelníku v podobě terče, který by byl následně pověšen na problematických místech. Kuřáci tak získají motivaci, aby nedopalky neházeli na zem, ale strefovali se do terče.

Tento nápad byl oceněn odbornou porotou v čele se starostou Davidem Vodrážkou jako nejlepší a členové týmu získali každý elektrokolo v hodnotě 32 tisíc Kč.

Druhou příčku obhájil tým Activate, který se soustředil na problematiku parkování. Z průzkumu mezi obyvateli Prahy 13 zjistili, že nejhorší je zaparkovat večer po 18 hodině. Tým tedy navrhnul, aby městská část pronajala parkovací místa v komerčních budovách, které bývají po skončení pracovní doby prázdné.

Třetí místo patřilo týmu s názvem „Max. 20 znaků“. Jeho členové se taky rozhodli řešit otázku problematického parkování a navrhli využití tzv. rotačních karuselů.

Týmy se zaměřovaly především na problematiku parkování v Praze 13, ale populárním tématem bylo také životní prostředí. Například tým Aquarius přišel s nápadem, jak zapojit školáky do měření kvality vody v různých částech města skrze podomácku postavený měřicí přístroj.

 „Rád jsem se zúčastnil tak zajímavého projektu, jakým Ideathon byl. Týmy byly skvělé. Za poměrně krátkou dobu vymyslely spoustu zajímavých návrhů. Některé z nich by si určitě zasloužily realizaci a rozhodně budou zapracovány do Strategického plánu, který momentálně naše městská část vytváří,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

V rámci Ideathonu probíhalo také dotazníkové šetření zaměřující se na problematické oblasti v Praze 13. V případě zájmu prosíme o vyplnění krátkého dotazníku na adrese: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfOybq8qCtdOCUPxmEW3y3mDCURnWi9kKfl1yvuDTkxIBWArw/viewform

 

Eva Libigerová
tisková mluvčí

 

Ideathon byl organizován MČ Praha 13 ve spolupráci s partnery: KD Mlejn, ČVUT v Praze, Innogy,ekolo.cz, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Prague Maker Faire, Siemens, CEE Hacks, Junior Achievement and others.

 

Městská část Praha 13, Odbor kancelář starosty, tiskový servis, Sluneční náměstí 2580/13, 158 00 Praha 5
Telefon: 235 011 217, Fax: 235 514 661, E-mail: libigerovae[zavináč]p13[tečka]mepnet[tečka]cz


Logo OPZ barevné

ideathon DV

ideathon 2

ideathon 1

IMG_7477


Vytisknout