Městská část Praha 13 
www.praha13.cz
MATRICE ZNAKU ořez 60x65 px Tisková zpráva
1. 6. 2018


Ideathon – první dvoudenní maraton myšlenek a nápadů na zlepšení fungování městské části. Praha 13 dala prostor organizaci Ideathonu, který probíhá v kulturním domě Mlejn od pátku 1. června do soboty 2. června.

Co si vlastně představit pod pojmem Ideathon? Název vzniknul spojením anglického slovíčka idea (nápad) a maraton. Akce probíhá za účasti několika desítek soutěžících, kteří tvoří tříčlenná družstva.  Hlavním cílem je za 24 hodin vymyslet efektivní řešení vybraných problémů, se kterými se městská část potýká. Účastníci jsou zavřeni v jedné místnosti, která tvoří základnu celého Ideathonu. Samozřejmě mohou tuto místnost v průběhu akce libovolně opouštět.

Téměř dvě desítky přihlášených účastníků z celé Prahy dává v kulturním domě Mlejn dohromady koncepty řešení těch nejpalčivějších otázek Prahy 13, která budou následně prezentovat před odbornou porotou. Zastupitelé městské části a vybraní odborníci z řad veřejnosti posoudí nápady z pohledu realizovatelnosti, inovativnosti a celkového přínosu pro město. Nejlepší tým získá 3x elektrokolo v hodnotě 32 tisíc.

Jednotlivé týmy mají předem určená témata, na nichž budou pracovat. Stanovili jsme pro ně tři výzvy, jenž v současnosti hýbou Prahou 13 – parkování, doprava a kvalita životního prostředí. Týmy tedy mají nad čím přemýšlet. Jak zakomponovat do běžného provozu tzv. chytré parkování? Jak vytvořit vhodné parkovací podmínky, jak zapojit nové technologie a aplikace do dopravního provozu, dá se nějak rozvinout dopravní obslužnost celého území naší městské části? Jak revitalizovat, udržovat a starat se o veřejná prostranství nebo pomoci vyřešit problém s odpadovým hospodářstvím? Nad tím vším se týmy mohou zamýšlet v rámci Ideathonu.

„Jakožto hlavní člen poroty jsem zvědavý, jaké nápady a řešení nám soutěžící týmy v sobotu 2. června odprezentují. V případě, že bude myšlenka opravdu dobrá a realizovatelná, jsme připraveni oslovit třeba Magistrát hl. m. Prahy a zkusit ji zakomponovat jak do Strategického plánu naší městské části, tak také dopomoci její realizaci. Všem zúčastněným přeji bystrou hlavu a hodně sil, které budou celých čtyřiadvacet hodin opravdu potřebovat,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Prvního Ideathonu se mohou zúčastnit osoby starší 15 let, horní věková hranice je neomezená. S dobrým nápadem může přijít opravdu kdokoliv.

Akce je pro účastníky zdarma, po celou dobu budou mít zajištěnu stravu. Bude zde rovněž připraven jednoduchý prostor na spaní, jelikož se však jedná o maraton, nepředpokládáme, že by účastníci chtěli jít spát :).

V rámci Ideathonu probíhá také dotazníkové šetření zaměřující se na problematické oblasti v Praze 13. V případě zájmu prosíme o vyplnění krátkého dotazníku na adrese: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfOybq8qCtdOCUPxmEW3y3mDCURnWi9kKfl1yvuDTkxIBWArw/viewform

 

Ideathon je organizovaný MČ Praha 13 ve spolupráci s partnery: KD Mlejn, ČVUT v Praze, Innogy,ekolo.cz, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Prague Maker Faire, Siemens, CEE Hacks, Junior Achievement and others.

 

Eva Libigerová
tisková mluvčí


 

Městská část Praha 13, Odbor kancelář starosty, tiskový servis, Sluneční náměstí 2580/13, 158 00 Praha 5
Telefon: 235 011 217, Fax: 235 514 661, E-mail:libigerovae[zavináč]p13[tečka]mepnet[tečka]cz

 ideatlon 2

ideatlon 1
Vytisknout