Ve spolupráci se společností Canon, která má pod patronátem cenu pro mladé talenty Canon Junior Awards, připravilo Czech Photo venkovní výstavu posledních šesti držitelů. Jedna fotografka a pět mladých fotografů představují široké veřejnosti svou tvorbu.

Vernisáž se konala 11. ledna v 11:00 na korzu před galerií Czech Photo Centre.

Na dvaceti panelech ukazují svou tvorbu – David Kruliš, Jiří Královec, Oliver Beneš, Sebastian Vošvrda, Monika Řeháková a Ondřej Deml. Každý z autorů se věnuje jinému fotografickému žánru, přehlídka jejich tvorby je velmi pestrá.

„Venkovní galerii jsme společně otevřeli na konci června a byl to opravdu dobrý krok. Skvělé fotografie jsou volně k dispozici všem kolemjdoucím a celý veřejný prostor se zde neustále rozvíjí. Veřejnost má teď možnost shlédnout výstavu prací mladší generace talentovaných fotografů, děkuji všem, kteří se na další výstavě podílí,“ řekl starosta David Vodrážka.

V rámci spolupráce s Czech Press Photo vznikl další úžasný projekt, který podporuje rozvoj mladých talentů a lásku k fotografii. Věříme, že se výstava bude líbit a návštěvníci ocení nejen fotografie výherců Czech Press Photo, ale i kvalitu tisku z našich produkčních strojů“, komentuje výstavu Eva Kučmášová, ředitelka komunikace Canon pro střední Evropu.

První vítěz z roku 2016 David Kruliš se fotografii věnuje od malička, ačkoliv fotografie není jeho primárním zaměstnáním, rozvíjí své aktivity i v této oblasti. Jeho vášní je focení automobilů, kterému se intenzivně věnuje a založil novou značku PDM vision.

Jiří Královec, který získal titul o rok později, se ve své tvorbě soustředí především na portréty, dokument a komerční fotografii. Jiří byl oceněný dvěma cenami Czech Press Photo v roce 2017. Na panelech bude vystavena sportovní série, která vznikla ve spolupráci se společností Red Bull a dostala se například až na web Guardianu.

Oliver Beneš získal Canon Junior Award v roce 2018 s fotografií zatmění měsíce v Rakousku. S noční fotografií začal experimentovat už ve 14 letech. Aktuálně fotografuje sérii fotek Průhonického parku, která bude k vidění na výstavě na Jaře 2022.

Dalším oceněným je Sebastian Vošvrda, který získal cenu v roce 2019. Fotografii se začal věnovat v průběhu středoškolského všeobecného studia na VOŠG Hellichova v Praze. V tu dobu se začal seznamovat s reportážní fotografií a posléze fotil pro mladoboleslavský deník a občasně pro hudební časopis Fullmoon.

Monika Řeháková vystudovala Užitou fotografii a média na Střední uměleckoprůmyslové škole. Po ní získala titul bakalář umění v oboru Audiovizuální tvorba a divadlo na JAMU v Brně, kde společně s Reklamní fotografií na UTB ve Zlíně pokračuje v magisterském studiu. Za snímek Srkze získala titul Canon Junior Award v roce 2020.

Letošním držitelem ocenění je nejmladší fotograf agentury ČTK Ondřej Deml. Fotografuje od roku 2005, přičemž posledních 7 let se věnuje převážně reportážní fotografii. Autor navštívil olympijské hry v Tokiu a jeho série Olympijské emoce byla oceněna.

Venkovní výstava je volně přístupná veřejnosti, a to až do května 2022.