MATRICE ZNAKU ořez 60x65 px Tisková zpráva
 8. 6. 2016  11:00

Radnice Prahy 13 spustila 8. června nový portál ProSousedy.cz, který nabízí sdílení věcí a dovedností mezi obyvateli Prahy 13. Městská část tak pravděpodobně jako první v České republice zdarma umožňuje svým obyvatelům nabídnout sousedům třeba venčení psů, vaření, doučování anebo zapůjčení zahálejícího nářadí či jiného vybavení. Jde o světový trend, který často podporují i vládní organizace, jako například britský projekt www.streetbank.com

Pilotní provoz portálu na adrese www.prosousedy.cz byl zahájen koncem dubna. Obyvatelé Prahy 13 se mohou zdarma přihlásit a nabídnout své dovednosti či věci sousedům. Portál již navštívilo více než 1 200 obyvatel městské části.

Spuštění portálu předcházel výzkum mezi obyvateli městské části na konci roku 2015, který např. ukázal, že 65 % obyvatel ve věku 18 - 65 let, využívajících internet,  je ochotno sdílet nebo pronajímat svoje vlastní věci nebo zdarma či za úplatu nabídnout lidem v okolí svoje dovednosti. Respondenti jsou ochotni půjčovat domácí potřeby (20 %), sportovní potřeby (19 %), outdoorové vybavení na kempování (15 %), nábytek (14 %), celou domácnost (13 %), motorky a kola (11 %) a dokonce také domácí mazlíčky (4 %).

„Jsem rád, že se mohu podílet na projektu, kde se lidé lépe poznají a pomohou si,“ uvedl ke spuštění projektu starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Věřím, že naše iniciativa usnadní mladým rodinám nebo třeba důchodcům zvládnout stále těžší ekonomickou realitu a současně překonat umělé odcizení mezi sousedy, které je v Praze bohužel dost běžné.“

Portál je přístupný z webu městské části www.praha13.cz a z facebookového profilu Šťastná třináctka.

Samuel Truschka
tiskový mluvčí městské části

Portal sousedske vypomoci - LOGO 5x1

Telefon: 235 011 217, Fax: 235 514 661, E-mail: truschkas[zavináč]p13[tečka]mepnet[tečka]cz