MATRICE ZNAKU ořez 60x65 px TISKOVÝ SERVIS
7. 3. 2016

Návrh řešení parkování v Praze 13

Radnice Prahy 13 se dlouhodobě snaží nalézt řešení parkování v problematických oblastech. Zejména v místech okolo stanic metra a veřejných budov (pošta, poliklinika) se situace stává neúnosnou. Obyvatelům značně komplikují možnost parkování řidiči, kteří dojíždějí do hlavního města za prací.

Zavedením tzv. modrých zón v Praze 5 a 6 se problém přesunul na okrajové městské části. Aby se řidiči vyhnuli parkování v centru, odstaví své vozy právě zde a dál pokračují městskou hromadnou dopravou. Dlouhodobě hledáme východisko z této nepříjemné situace. V současné legislativě se jako nejvhodnější řešení jeví zavedení parkování s tzv. parkovacím kotoučem. Na vybraných parkovacích plochách, které budou označeny příslušnou dopravní značkou a dodatkovou tabulkou uvádějící čas, po který opatření platí (např. Po – Pá, 8.00 – 19.00, max. 2 hodiny), musí řidiči viditelně umístit parkovací kotouč ve svém vozidle a na něm nastavit dobu začátku stání, kterou nesmí překročit a až do odjezdu měnit. Mimo tuto dobu pak bude parkování neomezené, především pak v podvečerních a nočních hodinách, kdy se předpokládá, že budou parkovací místa využívat hlavně rezidenti.

Opatření bude od 1. července 2017 zkušebně zavedeno v ul. Na zlatě, části ul. Petržílkova (u pošty a před stavbou Smart bytů), v ul. Archeologická (na malých parkovištích u OC Lužiny) a v ul. Hábova (malé parkoviště u kotelny za poštou Stodůlky).

Pro řidiče z toho vyplývá povinnost pořídit si do auta parkovací kotouč, což je v současné době už téměř nutností, protože podobných parkovišť ve větších městech skokově přibývá. Kotouče jsou přenosné, mohou být využívány i v jiných vozidlech a městech a mají různé podoby. Vzhledem k tomu, že se nejedná o placené parkovací zóny, nepřináší opatření řidičům žádné jiné finanční náklady.

Aby využití parkovacího opatření bylo opravdu efektivní, pořádá naše městská část v rámci místní Agendy 21 veřejné projednání, které se uskuteční v pondělí 15. května 2017 od 17 hodin v obřadní síni radnice (Sluneční náměstí 13). Rádi bychom znali názory občanů či případné připomínky a návrhy k označení parkovacích ploch, časového omezení apod. Své návrhy můžete rovněž posílat na adresu: parkovani@p13.mepnet.cz. Upozorňujeme, že na došlé připomínky nebude odpovídáno, všechny však budou vyhodnoceny a případně využity při dalším stanovování úpravy parkování v naší městské části.

Parkovací kotouče lze zakoupit v papírnictví u autobusové zastávky Luka v ul. Mukařovského, v papírnictví MGGA v Galerii Nové Butovice a v prodejně Post shop u metra Stodůlky. Od dubna budou k dispozici také v informacích radnice městské části Praha 13.

Eva Libigerová
tisková mluvčí městské části

VP PARK AFFICHE

Telefon: 235 011 217, Fax: 235 514 661, E-mail: libigerovae[zavináč]p13[tečka]mepnet[tečka]cz